
SSA medlemmar och andra intresserade kallas härmed till distriktets vårmöte i Hudiksvall lördag 4 februari 9:00 – 15:30. Vår värd är Hudiksvalls Sändareamatörer – SK3GA.
Plats för mötet är SMK Hälsinges klubbstuga. Vi öppnar dörren 9:00 för kaffe och en frukost macka, själva mötet börjar 10:00. Distriktet bjuder på fika och en lunch med kallskuret och måltidsdryck.
På mötet skall enligt SSA:s instruktion en ny valberedning och distriktsledare väljas i SM3. Mandattiden är 2 år och i distrikt med ojämn siffra väljs dessa under år med ojämnt årtal.
Valberedningen tar emot förslag på kandidater till både DL posten och valberedningen. Vi har i distriktet en valberedning med tre medlemmar. I dag Erik, SM3XLY, från SK3GK – Gävle. Erik, SM3EXM, från SK3BG – Sundsvall (sammankallande). Samt Ingvar, SM3GFN, från SK3JR – Östersund.
Tomas, SA3UTS, vår nuvarande DL3, har avböjt omval av privata skäl. Så en ny DL ska därför väljas på mötet.
Förslag mottages av valberedningens sammankallande Erik, SM3EXM. Han nås på erik.sundsvall@telia.com, eller 0708-432965
Vi återkommer med detaljer kring planerade föredrag. Se Tidplan för D3 vårmöte Hudik-2023-02-04.
Ingen föranmälan är nödvändig och vi kommer även att sända mötet på Jitsi: https://meet.jit.si/Distrikt3kanalen
För distrikt 3, Johan, SA3BYC, vice DL3
Tidplan för D3 vårmöte https://www.ssa.se/distrikt3/varmote-d3-tidplan/
Valberedningens förslag 17 december https://www.ssa.se/distrikt3/forslag-fran-distrikts-3-valberedning/
Agenda formella årsmötesdelen https://www.ssa.se/distrikt3/varmotesagenda-d3-23-02-04/
Kallelsen har publicerats på SSA:s hemsida i kalendern och på distrikt 3 sidan 2022-12-18. Publiceras även i QTC 1-2023. Kallelse till mötet skall enligt SSA’s instruktion ske senast en månad i förväg dvs. 4 januari 2023.