
Distriktsmöte och bakluckeloppis i Alingsås lördagen den 8 mars
Boka redan nu in vårens distriktsmöte och bakluckeloppis. Värd för mötet är Radioklubben VASA, SK6DG.
Tid och plats: Lördagen den 8 mars från tidig förmiddag i Björkekärrs gamla skola utanför Alingsås.
Exakta tider kommer lite senare!
Programpunkter och hålltider
- Besökare hälsas välkomna från förmiddagen. Säljare släpps in ett tag före, återkommer med tider.
- Runt lunch kommer vår medlem Joakim, SM6GPV, att hålla ett föredrag med titeln ”James Webb Space Telescope – Megabytes per sekund på fem ljussekunders avstånd”. Joakim är tidigare chefsingenjör i antennteknik på Beyond Gravity och har varit med och utvecklat teleskopet. Föredraget ger en översikt av själva teleskopet och dess bakgrund och om den rymdkommunikationsteknik som används. Han kommer också att berätta om de vetenskapliga resultat som man hittills fått från James Webb teleskopet.
- Sista programpunkten blir tidig eftermiddag då vår distriktsledare Wilhelm, SA6BET, kommer att hålla DL6-möte.
Lättare förtäring (korv, läsk, kaffe med tilltugg) finns att köpa på plats. Betalning med swish.
Om bakluckeloppisen
Ett fåtal bord finns tillgängliga inomhus (först till kvarn..). Därutöver finns det plats utanför möteslokalen att ställa bilen och göra plats för loppisgodset. SK6DG kan endast tillhandahålla bord för de som håller till inomhus. Pris: Utomhus: 100 kr, inomhus: 150 kr. Betalning sker med swish.
Vägbeskrivning
Björkekärrs gamla skola. Du hittar oss på Google maps om du söker på ”Radioklubben VASA Kungälvsvägen Alingsås”. Vi kommer även att ha passning över Alingsåsrepeatern (R1 – 145.625 MHz).
Varmt välkomna!
Hälsar,
Styrelsen för Radioklubben VASA
DL6 – Wille SA6BET