Turkmenistan – not ”E-Z” idag

För 35 år sedan var Turkmenistan inte helt ovanligt förekommande på banden. QSL-kortet från klubbstationen UZ4FWD/UH0Y är för en OBLAST-expedition och på den här tiden var det mycket populärt att samla på dessa OBLAST som Sovjetunionen var uppdelat i, vill minnas att det var 175 till antalet (jag har diplomet för 150 bekräftade).
Turkmenistan fick efter självständigheten 1991 prefixet EZ och ingen legal amatörradioaktivitet har förekommit sedan 2006. Landet intar nu den inte helt hedrande 21:a platsen på Clublogs most wanted list. En tysk var igång lite förra sommaren som del av ett forskningsprojekt men han hade nog inga kloka tillstånd. Det finns några bofasta radioamatörer i landet men de är alla QRT. Den mycket aktive N8OO, f.d. UH8EA/EZ5AA, emigrerade till USA 1995, kolla in hans antenner (och synpunkter på Putin, Ryssland och kriget) på QRZ!
Körde f.ö. QSO:t med UZ4FWD/UH0Y med rätt nyblivet C-cert och en TS-520 ihop ett inverterat V. Kanske var det bättre förr?

Author: SM1TDE

Radioamatör sedan 1989. Dagligen aktiv på telegrafi. Medlem i FOC och SSA. Sektionsledare HF sedan januari 2021. Född 1972.